• Home
  • Duyurular
  • Risk Yönetimi’nin Çağı Asıl Şimdi Mi Başlıyor?

Risk Yönetimi’nin Çağı Asıl Şimdi Mi Başlıyor?

Risk Yönetimi’nin Çağı Asıl Şimdi Mi Başlıyor?

New York Times’ın haberine göre Amerikan Merkez Bankası FED, piyasada sistemik riskleri oluşturan firmaları tanımlamak ve denetlemek üzere bir öneride bulundu.

Büyüklüğü çok fazla olup sistemin geleceği için tehdit teşkil edip ekonomide büyük hasara sebep olabilecek firmaların tespit edilmesi konusunda çalışmalar yapılması planlanıyor. FED ilk etapta 35 şirketi risk oluşturabilecek derece büyük olarak tespit etti. Bu şirketlerin aktifleri 50 milyar Amerikan Doları ve üzerinde. Bu 35 şirket finans sektüründe, fakat diğer sektörler dikkate alındığında rakam büyüyecek. FED işlemlerinin 85% ve üzeri finansal işlemlerden oluşan şirketleri de dikkate almayı planlıyor. Bu kategoriye serbest (hedge) fonlar, sigorta şirketleri, yatırım fonları, portföy yönetimi şirketleri, kredi kartı şirketleri dahil olacak. 

Piyasalarda risk oluşturan kurumlar denince akla sadece finansal kurumlar gelirken artık finans sektöründe olmayan kurumların da ekonomi açısından risk oluşturabildiğini biliyoruz. Örnek olarak General Motors veya Enron gibi iflas eden ya da iflas noktasına gelen şirketleri verebiliriz.

FED’in bu yeni uygulamayı ne şekilde hayata geçireceğı şu an için bilinmiyor ama uygulama finans sektöründe banka dışındaki kuruluşlar içerebileceği gibi 50 milyar ABD Dolar üzerinde varlığı bulunan diğer sektörlerde faaliyet gösteren kurumları da içerebilecek.

Yeni dönemde her şey daha farklı olacak gibi görünüyor. Halen en büyük risk oluşturan şirketlerin finans konusunda faaliyet gösteren şirketler olmasına rağmen sadece finans sektöründeki şirketlerin kontrolü ve denetiminin yeterli olmayacağını bilmek önemli bir başlangıç olacak. 

Fed Casts A Wide Net In Defining Systemic Risk, By ERIC DASH, Published: February 8, 2011
http://www.nytimes.com/2011/02/09/business/economy/09fed.html